Nákupný košík

Potrebujete pomôcť?

Zavolajte nám

02/ 222 000 56

Po-Pia: 9:00-15:00

Predchádzanie nehodám

Deti sú veľmi zvedavé a tvorivé a nepoznajú hranice. Neustále skúmanie okolitého prostredia je dôležitou súčasťou učenia a vývinu každého dieťaťa. Zvedavosť deti vedie k tomu, že sa snažia prebádať každý kút domácnosti. A nábytok nie je žiadna výnimka. Aj keď nábytok môže na prvý pohľad vyzerať úplne neškodne, v domácnosti sa nájde prekvapivo veľa nebezpečných miest a predmetov, ktoré deti môžu pri svojom bádaní objaviť. Keď sa deti hrajú v dome, je prírodzené, že ich pozornosť upúta aj nábytok.

Snažia sa naň dosiahnuť, lezú po ňom, a niekedy sa dokonca štverajú úplne navrch. Ak ich niečo zaujme, skrine či police použijú ako provizórnu lezeckú stenu, aby si to mohli zobrať. Napriek tomu, že deti veľa nevážia, takýto nábytok je často nestabilný. Nábytok, domáce spotrebiče a televízory sa môžu veľmi ľahko prevrátiť a spôsobiť dieťaťu vážne zranenie a dokonca smrť. Takéto nehody sa nestávajú len deťom. Aj na dospelých sa môže nábytok zrútiť a ublížiť im.

Najúčinnejším spôsobom, ako tomu zabrániť, je upevniť k stene všetok nábytok, spotrebiče či televízory, u ktorých hrozí, že sa prevrátia.

Tento termín sa vzťahuje na nehody, pri ktorých sa nábytok prevráti na človeka a spôsobí vážne zranenie alebo smrť.

Najčastejšie sa takéto nehody stávajú malým deťom. Deti sú mimoriadne zraniteľné, pretože si toto nebezpečenstvo neuvedomujú. Keď nábytok začne padať, dieťa nedokáže zareagovať dosť rýchlo, aby sa mu uhlo. A ak naň nábytok spadne, nemá dostatok sily, a preto ho nedokáže zdvihnuť a vyslobodiť sa. Aj keď sú obeťami takýchto nehôd najmä deti, niekedy sa to môže stať aj dospelému a situácia je rovnako nebezpečná.

Nábytok sa môže prevrátiť kdekoľvek v dome. Najčastejšie sa to však stáva v spálni, detskej izbe, obývačke či v kuchyni.

Nezáleží na tom, aký ťažký je nábytok, pretože akýkoľvek nábytok sa môže prevrátiť. Keď sa deti štverajú alebo sa zavesia na dvere či skrinky so zásuvkami, ťažisko sa posunie mimo základňu nábytku, nábytok sa začne prevažovať a môže na dieťa spadnúť. Čím je nábytok ťažší, tým vážnejšie sú následky.

Zámky a západky na dvierkach a zásuvkách slúžia na to, aby sa do nich nikto nedostal, no nedokážu zabrániť prevráteniu nábytku. Preto nespĺňajú rovnaký účel ako ukotvenie nábytku. Dieťa, ktoré lezie na komodu alebo sa zavesí na dvere, môže nábytok prevrátiť. Pamätajte, že zámky ani západky nijak neznižujú riziko prevrátenia nábytku.

Deti pri hre často zabúdajú na zásady bezpečnosti, ktoré sme im vštepovali. Keď dieťa uvidí na vrchu skrinky niečo, čo ho zaujme, hneď sa po nábytku začne šplhať, aby si to mohlo zobrať. Skrinky
nepovažujú za niečo, čo by im mohlo ublížiť. Aj keď je dieťa staršie, neznamená to, že je v bezpečí. Aj staršie deti môžu byť vystavené riziku, že sa na ne nábytok prevráti.

U nábytku od známej spoločnosti väčšinou očakávame, že spĺňa príslušné bezpečnostné normy. Gravitačná sila však pôsobí na všetko na Zemi a nezávisí od kvality nábytku či dobrej povesti danej
spoločnosti. Akýkoľvek nábytok sa môže prevrátiť a spadnúť, keď sa jeho ťažisko posunie.

Aj nižší nábytok sa môže prevrátiť. A to najmä vtedy, ak je otvorených viac zásuviek naraz alebo ak je nábytok plný odložených vecí – tým sa posúva ťažisko mimo základňu nábytku. Rovnaký vplyv má aj to, keď po ňom dieťa lezie. Preto treba k stene pripevniť aj nižší nábytok.

K nehodám, pri ktorých sa nábytok prevráti na človeka, dochádza častejšie, než by sa zdalo. Väčšina ľudí toto nebezpečenstvo neberie do úvahy, pretože takéto nehody sa v správach objavujú len zriedka. Prevrátenie nábytku však spôsobuje viac zranení a úmrtí, než by ste čakali. Preto je úplne zbytočné riskovať bezpečnosť vašej rodiny, keď takýmto nehodám môžete jednoducho predísť a ukotviť nábytok, spotrebiče či televízory k stene.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Neváhajte nás kontaktovať. Radi Vám zodpovieme všetky otázky súvisiace s nákupom na našom e-shope, ale aj bezpečným používaním u nás zakúpených produktov.

Doprava zadarmo

Pre všetky objednávky uhradené vopred

Vrátenie tovaru

Možnosť vrátenia tovaru do 21 dní

Bezplatné vrátenie

Tovar môžete vrátiť na zberných miestach alebo poň prídeme

100% bezpečnosť

SSL certifikát, ochrana súkromia a zabezpečené platby